Καλώς Ήρθατε στο Ανοικτό ίδρυμα Εκπαίδευσης   Click to listen highlighted text! Καλώς Ήρθατε στο Ανοικτό ίδρυμα Εκπαίδευσης Powered By GSpeech
Παρασκευή, 01 Δεκέμβριος 2023
FaceBook
ΑΝΟΙΚΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
 
 

Η Διδακτική της Έκθεσης στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο

ebooks on8

  • Εξ ολοκλήρου E-learning Σεμινάριο
  • Ασύγχρονη Εκπαίδευση
  • Διάρκεια 2 μήνες – 100 Ώρες


Επικαιροποιημένο Σεμινάριο για τη διδακτική της Έκθεσης στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, σύμφωνα με τις τελευταίες αλλαγές του ΥΠΕΠΘ.

Περιεχόμενα του E-book

Εισαγωγή

Α. Σκοποί διδασκαλίας και διδακτικές ενότητες βάσει σχολικών εγχειριδίων

  1. Γυμνάσιο
  2. Λύκειο

Β. Συγκριτικοί πίνακες στόχων ανά ενότητα των σχολικών εγχειριδίων της Νεοελλληνικής Γλώσσας

- Α' Γυμνασίου

- Β ' Γυμνασίου

- Γ ' Γυμνασίου

Γ. Συγκριτικοί πίνακες στόχων ανά ενότητα των σχολικών εγχειριδίων της Έκθεσης - Έκφρασης

-         Α ' Λυκείου

-         Β ' Λυκείου

-         Γ' Λυκείου

Δ. Διδακτική πρόταση για τη διδασκαλία της περίληψης

~ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ – ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ

ΚΟΝΣΤΡΟΥΚΤΙΒΙΣΜΟΣ

~ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ Η ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ

  • Αρχή της αυτενέργειας
  • Αρχή της εποπτικότητας/ οπτικοποίησης
  • Αρχή της παιδοκεντρικότητας
  • Αρχή της εγγύτητας προς τη ζωή
  • Αρχή της άσκησης και της εμπέδωσης
  • Αρχή της υποστήριξης - Η υποστηρικτική διδασκαλία (scaffolding)

~ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ  ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ

Α. ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗ

ΟΜΑΔΟΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ

Β. ΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΔΙΑΛΟΓΙΚΗ

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΛΗΨΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ

ΓΕΝΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΑΙΤΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΥΠΟΒΑΘΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

~ ΤΙ ΕΠΙΔΙΩΚΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΑΧΘΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΠΟΛΛΑΠΛΟΙ ΤΥΠΟΙ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ - ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ

ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΠΡΟΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Γενικός σκοπός

Ειδικοί στόχοι

ΣΤΑΔΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

1Ο στάδιο - αφόρμηση

2ο στάδιο - στοχοθεσία

3ο στάδιο – ανάγνωση

1ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ

4ο στάδιο – 1η επεξεργασία μερών

5ο στάδιο – 1η επεξεργασία με επιστροφή στο όλο κείμενο

1ο ΦΥΛΛΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

6ο στάδιο – 2η επεξεργασία μερών

2ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ – ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ

7ο στάδιο – 2η επεξεργασία με επιστροφή στο όλο κείμενο

8ο στάδιο - αξιολόγηση

2ο ΦΥΛΛΟ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

9ο στάδιο – δραστηριότητα κλεισίματος

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

Προϋποθέσεις Επιτυχίας της Ομαδοσυνεργατικής Διδασκαλίας

Αξία της Ομαδοσυνεργατικής Διδασκαλίας

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Ε. Στρατηγικές - μεθοδολογία για τη σύνταξη της παραγράφου

ΑΡΕΤΕΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ ( 3Χ3 )

ΑΞΟΝΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

ΣΤ.  ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ - ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΓΛΩΣΣΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ

Ι. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ – ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΓΛΩΣΣΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΥΛΙΚΟΥ

  1. ΔΟΜΗ/ ΔΟΜΙΚΑ ΜΕΡΗ / ΔΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ - ΚΕΙΜΕΝΟΥ
  2. ΤΡΟΠΟΙ / ΜΕΘΟΔΟΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥ
  3. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ
  4. ΕΙΔΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ
  5. ΟΝΟΜΑΤΙΚΟ – ΡΗΜΑΤΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ
  6. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΙ ΤΥΠΟΙ

1.ΡΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

  1. ΕΓΚΛΙΣΕΙΣ
  2. ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΙΞΗΣ
  3. ΑΛΛΗΛΟΥΧΙΑ ΝΟΗΜΑΤΩΝ
  4. ΣΥΝΟΧΗ
  5. ΣΥΝΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ
  6. ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΡΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ
  7. ΒΡΑΧΥΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΠΕΡΙΟΔΟΣ ΛΟΓΟΣ
  8. ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ-ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΣΥΝΤΑΞΗ
  9. ΥΦΟΣ ΚΕΙΜΕΝΟΥ
  10. ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΠΕΙΘΟΥΣ
  11. Η ΠΕΙΘΩ ΣΤΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
  12. Η ΠΕΙΘΩ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΛΟΓΟ
  13. Η ΠΕΙΘΩ ΣΤΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΛΟΓΟ
  14. ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΙ
  15. ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΛΗΣΗ ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΣΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ
  16. ΤΟ ΔΟΚΙΜΙΟ
  17. ΤΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΣΕ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΚΑ ΕΙΔΗ

ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ

ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ

  1. Η ΕΙΔΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ
  2. ΤΑ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΙΔΗ

Ζ. ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΓΛΩΣΣΙΚΩΝ ΑΣΚΗΣΕΩΝ

Η. ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΝΝΟΙΑΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΛΟΓΟΥ

ΟΜΑΔΟΠΟΙΗΣΗ ΖΗΤΟΥΜΕΝΩΝ

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΕΝΝΟΙΩΝ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ

ΑΡΘΡΟ

ΟΜΙΛΙΑ (ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟΣ, ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ) – ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ – ΗΜΕΡΙΔΑ - ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ

ΕΠΙΣΤΟΛΗ (οικεία - επίσημη) – ΓΡΑΠΤΗ ΕΙΣΗΓΗΣΗ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

ΔΟΚΙΜΙΟ (ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ)

ΑΞΟΝΕΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Θ. ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΕΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ – ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ

Ι. ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Κ. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

- Οδηγίες για τη διδασκαλία της Νεοελληνικής Γλώσσας στο Γυμνάσιο για το σχολικό έτος 2018 – 2019

ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ (ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ) ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

  1. Παρουσίαση του μαθήματος
  2. Στοχοθεσία και μεθοδολογία μαθήματος

2.1.       Θεματικές ενότητες-διδακτικές ενότητες

2.2.               Γένη λόγου – Κειμενικά είδη

2.3.       Δραστηριότητες κατανόησης γραπτού και προφορικού λόγου

2.4.       Διδασκαλία  γραμματικών φαινομένων

2.5.       Λεξιλόγιο

2.6       Αξιολόγηση – Αναστοχασμός

  1. Διδακτικό υλικό

Ενδεικτικοί διαδικτυακοί πόροι για διδακτική αξιοποίηση

Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΤΗΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Γένη λόγου – Κειμενικά είδη

Γραμματικά - συντακτικά φαινόμενα

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΙ ΠΟΡΟΙ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ

Β΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΗ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Δεξιότητες παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου - Δραστηριότητες

Λεξιλόγιο

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟΙ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΗ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Γένη λόγου – Κειμενικά είδη

Δραστηριότητες παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου

Οι ερευνητικές εργασίες

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στις Α΄ και Β΄ τάξεις Ημερήσιου ΓΕΛ για το σχολικό έτος 2018 – 2019

ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

  1. Εισαγωγικά
  2. Σκοπός και στόχοι του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας
  3. Οργάνωση της διδασκαλίας ως προς το περιεχόμενο
  4. Διδακτική μεθοδολογία
  5. Ο ρόλος των στρατηγικών στη διδασκαλία
  6. Πηγές άντλησης υλικού για τη διαμόρφωση θεματικών ενοτήτων
  7. Διδακτέα ύλη

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ:

Γραμματισμοί που αξιοποιούνται στα γλωσσικά μαθήματα

Α. Γραμματισμός στα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας

Β. Η ψηφιακή τεχνολογία ως μέσο πρακτικής γραμματισμού

Γ. Οπτικός Γραμματισμός

- ΦΕΚ με τις αλλαγές στις Πανελλήνιες της Γ΄ Λυκείου

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ


Συγγραφέας Εκπαιδευτικού Υλικού: Χατζάκη Δόξα

Φιλόλογος, Π.Μ.Σ.: «Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός και Διδασκαλία»,

Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων


 

Δίδακτρα: 135€, Φοιτητές-Άνεργοι-ΑμΕΑ-Πολύτεκνοι: 110€

Παρέχονται:

  • E-book
  • Bεβαίωση 100 Ώρες

Πληροφορίες – Εγγραφές: 211-7506446 &

 

0
0
0
s2smodern

Ωράριο Λειτουργίας

Δευτέρα 10:00 - 18:00
Τρίτη 10:00 - 18:00
Τετάρτη 10:00 - 18:00
Πέμπτη 10:00 - 18:00
Παρασκευή 10:00 - 18:00
Σάββατο Εκτός Ωραρίου
Κυριακή Εκτός Ωραρίου

Εντός Ωραρίου λειτουργίας

Copyright © 2020 www.anoikto.edu.gr. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.

Created by Georgakakos George.

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech